İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Cinsiyet Ayrımcılığı ve Yanıltıcı Veri Üzerine – (Çeviri)

Bu yazının orijinali 13 Nisan 2016 tarihinde Donna Malayeri tarafından Medium’da yayınlanmıştır.

Ben mühendis bir kadınım ve veriyi seviyorum. Bu yüzden de insanlar bunu kötüye kullandığı zaman rahatsız oluyorum. Veriyi sorumlu bir biçimde kullanarak tüm sonuçların doğru olduğundan emin olmanın son derece önemli olduğu akademiye yıllarımı verdim.

Ne yazık ki, genel nüfus içerisinde, insanlar veri konusunda çok da dikkatli değil. Politikacıları bir kenara koyarsak, suçlar genellikle minör suçlar ama Eşit Ödeme Günü’nde Microsoft’taki İK başkanı veriyi herkesi yanlış yönlendirmek için kullandı.

Microsoft’ta çalışıyorum ve veriyi seviyorum. Ve bu durumdan çok rahatsızım.

Microsoft’ta aynı seviye ve pozisyondaki cinsiyetler arasında maaş farkının olmaması çok güzel. Ancak önemli olan soru Microsoft’un kadınlara erkekler kadar terfii verip vermediği. Ancak bu İK’nın yanıtladığı cevaplardan bir tanesi değil.

Microsoft’taki seviyeler hakkında bilgisi olmayanlar için şunu söyleyebilirim, aynı unvan farklı seviyelere sahip olabilir ve sizin seviyeniz maaşınızı ve potansiyel ek ödemelerinizi belirler. Maaşlar seviyelere göre çok değişken değildir. Bununla birlikte yüksek bir seviye yüksek bir maaş ve ek ödeme anlamına gelir ve siz yükseldikçe artışlar giderek artar.

Yani, Microsoft’un gerçekten yapması gereken şey erkeklere oranla kadınların terfii oranlarını göstermek ama burada da güzel bir tablonun olacağını düşünmüyorum. Ben kendi ekibimde tutarlı bir trend gördüm: kadınlar erkeklerden daha fazla olacak şekilde başlangıç seviye unvanlarına sahip ve genellikle de yönetici pozisyonlarında değil.

Microsoft’u bunun için suçlamıyorum ve aslında şaşırmadım da. Satyna’nın 2014’te Grace Hopper’da yapılan talihsiz açıklamalardan sonra öğrendiği gibi, oyunun çok belli bir kuralı var: kadınlar zam ya da terfi istememe eğiliminde. Kadınlar başarılarının altını çizmiyor çünkü “övünmek” istemiyorlar. Kadınlar övgüyü bile en aza indirecek ve yaptıklarının başkasının çalışmasına yönelik övgüyü almama riskinden çok bunun bir takım çalışması olduğunu söyleyecek durumda.

Yani şimdiye kadar Satya’nın Uzman Liderler Takımında kadının olmaması bir sürpriz değil. Ama bu kadınlardan birisinin bu yanıltıcı maaş raporunu paylaşması çok büyük bir hayal kırıklığıdır. Bu rapor insanlara yarardan çok zarar verir gerçek cinsiyetçi vakalar bazı kişilerin işlerinden olmasına ve birilerinin duygularının incinmesine sebep olabilir. Sonuç olarak, artık kadınların maaşlarının olumsuz etkilenmediğini gösteren sağlam verilere sahibiz!

İK yöneticisine cinsiyete dayalı terfii istatistiklerini yayınlamalarını istedim ve eğer böyle yaparlarsa biz Microsoft’taki cinsiyet eşitliğine dair daha iyi bilgi sahibi olacağız. Ancak şimdilik sizden utanıyorum Satya Nadella ve Kathleen Hogan! Microsoft’un çeşitliliğin sadece bir görüntü olmadığından daha fazlasına bağlı olduğunu göstermelisiniz. Ve bir yazılım şirketi olarak veriyi yanıltmak için kullanmamalısınız.

Bunu paylaş

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Show Buttons
Hide Buttons