İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İkonlardaki İnce Cinsiyetçilik- (Çeviri)

Last updated on 21 Nisan 2020

Bu yazı Christina Ou tarafından 27 Ağustos 2018 tarihinde Medium’da yayınlanmıştır.

Dijital dünyanın küçük bir parçasını oluşturuyor gibi gözüken ikonlar teknoloji ve bunun ötesindeki pek çok bilinçsizce ortaya konmuş önyargıyı ortaya çıkartıyor.

Şirket sunumlarından popüler uygulamalara ve internet sitelerine kadar hatırlayabildiğim birçok örnekte erkeklerin açık bir biçimde daha çok temsil edildiğini söyleyebilirim. Bu, en iyi ihtimalle ürün tasarlanırken kadınların tasarım ve geliştirme ekibi tarafından göz önünde bulundurulmadığını gösteriyor. En kötü ihtimalle ise bu durum kadınlara kendilerini sanki onlar hedef kitlenin bir parçası ya da öncelikli değillermiş gibi hissettiriyor.

Belki de ben bu konuda cinsiyet eşitsizliği benim için önemli olduğu ve tüm detayları gözlemleyen bir tasarımcı olduğum için daha dikkatliyimdir. Ancak bu pek çok paydaşın ikon seçerken dikkat etmesi gereken bir şey. Ve burada “seçmek” kelimesini kullanıyorum çünkü aslında bu bir seçim. Bilinçli ya da değil, birileri bir noktada ikonları erkek gibi tasarlama konusunda karar veriyor.

Aptalca ve arkaik bu duruma değişiklik yapmadan yaklaşmanın pek çok başka yolu var. Neden kadın ve erkek ikonlar daha kapsayıcı bir biçimde birlikte kullanılmıyor? Neden cinsiyetsiz ikonlar yok? Ya da neden farklı ikonlar kullanıcının cinsiyetine bağlı biçimde gösteriliyor? Akılda tutulması gereken bir diğer şey de meselenin sadece kadınların daha çok temsil edildiği daha çok ikonun olması değil, aynı zamanda kadın ve erkek ikonlarının neyi temsil ettiği. Örneğin, erkek bir ikon bir bilim insanını temsil ederken kadın olan bir öğretmeni temsil etmesi tüm cinsiyetleri kapsıyor gibi gözükse de cinsiyetlere atanan tipik kariyer örneklerine dair algıyı pekiştiriyor.

Daha kapsayıcı olmak için ikonlarında bilinçli bir değişiklik yapan bir şirket örneği de Facebook. Hem Arkadaşlar hem Gruplar ikonunda ön ve ortada erkek ikonları dururken kadınlarınki çok açık bir biçimde arkadaydı. Şirket bilinçli bir biçimde bunları kadınların erkeklerle aynı yerde durdurduğunu gösterecek biçimde değiştirdi. Bu küçük bir değişiklik gibi görünse bile, şirketin bu eşitsizliğin farkında olduğunu ve bunu değiştirmek için bir çaba sarf ettiğini gösterir.

Kaynak: Facebook

Bir tasarımcı olarak tarafınızı seçmelisiniz, ancak bu savaşmaya değer olsun. Kadınlar erkeklerden daha aşağı hissetmeyi hak etmiyor- ki bu ikon kadar küçük bir meselede olsa bile. Özellikle de bu kadar kolay bir şekilde düzeltilebilir olduğu için. Ve benim için eğer bir şirket bir ikonu değiştirme konusunda gönüllü değilse, o zaman muhtemelen daha büyük ölçekte baktığımız zaman önyargıları önlemek için adım atmıyor, maaş farkı arasındaki cinsiyete dayalı eşitsizliği ve liderlik rollerindeki kadınların ve azınlıkların dengesini kurmak için bir adım atmayacaktır. Her zaman hangi ikonun iletişim kurmaya çalıştığımız meseleyi en iyi temsil ettiğini sorgulamalıyız, ancak özellikle de bunun daha büyük bir anlamı olduğu zamanlarda.

Bunu paylaş

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Show Buttons
Hide Buttons